Instruktioner för vuxna
torsdag 26 februari, 2009 klockan 23:19 av thebe |Lille Son till Store Son:
”Visst Ă€r det konstigt, man ger dem en instruktion, och sen tar det bara nĂ„gra sekunder sĂ„ frĂ„gar de igen vad de ska göra?”
Store Son och jag har spelat Lego Indiana Jones pÄ PS2, och Lille Son uttryckte sin stora förvÄning inför vuxnas, mer specifikt min, oförmÄga att följa en (spel-)instruktion.
Men det Àr faktiskt svÄrt att komma ihÄg att man lyfter saker, eller plockar fram vapen, och skjuter ibland, med cirkel, hoppar med X, dubbelhoppar med XX, och vad man gör med kvadraten och triangeln minns jag inte alls. Sen blir man utnyttjad som slav för att bÀra legokonstruktioner hit och dit, och dÄ kan man minsann inte hoppa över nÄgra osynliga broar, sÄ-det-sÄ! Och hur farao ska jag kunna veta att man mÄste vara Indy för att hoppa över den dÀr ravinen, bara för att hans attribut Àr en oxpiska?? Vad var det för fel med att vara Marion?
Och jag mÄste sÀga att fÄ legogubbar att hoppa och rulla och skjuta omkring sig Àr inte riktigt min grej, om vi snackar briljans, men sönerna njuter i stora drag av min amatörmÀssighet. Sadister!
UPPDATERING: Store Son pÄpekar, vid faktagranskning av texten, att man inte alls skjuter med cirkel, det gör man nÀmligen med kvadraten. RÀtt ska vara rÀtt! Och nu ska vi snart spela Lego Batman. Puh.
LÀs Àven andra bloggares Äsikter om Indiana Jones, PS2, instruktioner, vuxna, sadister, lego
âVisst Ă€r det konstigt, man ger dem en instruktion, och sen tar det bara nĂ„gra sekunder sĂ„ frĂ„gar de igen vad de ska göra?â
Visst Ă€r det konstigt ocksĂ„ att vuxna ej alls sĂ„ sĂ€llan sĂ€ger till barn och tonĂ„ringar att dom inte skall göra si eller sĂ„ (och pĂ„ skarpen) – och sĂ„ gör dom vuxna sjĂ€lva Ă„t hĂ„llet exakt det som barnen och tonĂ„ringarna inte skall gör
Josef: Ja, det Àr konstigt. Men har man barn som Àr lite vakna av sig, tar de snabbt ur en dylika fasoner! Konsekvens Àr nyckelordet.