Trilog
Reflektioner

Trilog

Konstens sanning

onsdag 28 januari, 2009 klockan 22:06 av thebe |

En student pÄ konstfack bluffar sig in pÄ psykakuten genom att spela (?) galen, blir omhÀndertagen enligt, fÄr man förmoda, de rutiner som gÀller för skogstokiga personer, och avslöjar sen att det var en del av ett konstprojekt. Nu Àr hon polisanmÀld för tilltaget.

Vad farao förvĂ€ntar sig mĂ€nniskan (dvs Anna Odell)? Att alla ska applĂ„dera tilltaget och tycka det Ă€r fantastiskt? PĂ„ Newsmill fĂ„r Anna Odell stöd av PĂ„l Hollender, som nĂ€r han Ă€ndĂ„ hĂ„ller pĂ„ passar pĂ„ att ge ”bloggare” en kĂ€nga för deras röster i frĂ„gan, och av Joanna Rytel som sĂ€ger att allt Ă€r tillĂ„tet i konsten. OcksĂ„ studentkollegorna ger sitt stöd.

Att konst kan vara nĂ„got ovĂ€ntat som man inte tĂ€nkte pĂ„ som konst, det Ă€r OK. Som bĂ€st bidrar den till att vidga synsĂ€tt, kanske ge sinnliga upplevelser, glĂ€djande upplevelser, tankevĂ€ckande upplevelser. VĂ€cker kĂ€nslor och tankar. Men Ă€r det rimligt att konstnĂ€rer tror att allt Ă€r tillĂ„tet nĂ€r det gĂ€ller konst? Att ett offer Ă€r vĂ€rt för att rĂ€dda hundra, som Joanna Rytel skriver. Hur vet man att man rĂ€ddar hundra? Är inte det bara konstnĂ€rens förhoppning? Ska allt tillĂ„tas i konstens namn?

Varför verkar dessa konstnÀrer förvÄnade över den upprördhet som tilltaget vÀcker? FörvÀntar de sig att fÄ anvÀnda skattepengar för vilka lekar som helst, och sen ha immunitet? FörvÀntar de sig att kunna göra vadsomhelst i konstens namn utan att bli ifrÄgasatta? DÄ vore det vÀl inte roligt? DÄ hade de ju inte uppnÄtt nÄgot syfte?

Anna Odells tilltag pÄminner faktiskt lite om Liza Marklunds (betyder det att Liza Marklund Àr konstnÀr?), att fara med en osanning för att genomföra sitt eget projekt, sin egen sanning. Till varje pris.

Jag tror vi fÄr ta oss en ordentlig funderare pÄ det dÀr med konsten, mÀnniskorna och sanningen. Intressant.

Förresten, Àr det oproportionerligt mÄnga konststuderande som frekventerar psykakuten, eller psykiatrins korridorer?

LÀs Àven andra bloggares Äsikter om , , , ,


12 Kommentarer to “Konstens sanning”


  1. Jag kanske Ă€r Ă€kta konstnĂ€r trots allt….. fast en oförarglig sĂ„dan…

    /faidros – oproportionerlig sedan över 10 Ă„r


  2. *skrattar*, jag tror du Ă€r konstnĂ€r, möjligen arbetandes pĂ„ annat sĂ€tt :-) . Jag Ă€r ocksĂ„ konstnĂ€r, jag provocerade en kollega idag. Fast jag for inte med osanning …


  3. Det klart att kvinnan skall polisanmÀlas. Konstbegreppet kan inte töjas hur lÄngt som helst. Kan de inte skaffa sig ett hederligt jobb istÀllet?


  4. NÀr jag var liten tyckte jag att konst handlade om att göra nÄgonting vackert. GÀrna pÄ ett sÀtt som inte alla behÀrskar, till exempel genom att mÄla en vacker tavla som jag sjÀlv inte kunde ha mÄlat. Nu tycker jag att konst i mÄngt och mycket handlar om att belysa nÄgon del av samtiden. Utan att ha hört eller lÀst nÄgot om tilltaget du beskriver hÀr, och dÀrmed utan att bedöma kvaliteten, skulle jag tro att det faller inom ramarna för vad jag tycker Àr konst.

    En frÄga jag stÀllt mig ibland Àr var grÀnsen dÄ gÄr (för mig) mellan konst och hantverk.
    Att ta en bild, redigera den i Photoshop och anvĂ€nda den vid grafisk formgivning – hantverk.
    Att bildgoogla pĂ„ olika kroppsdelar och sĂ€tta samman de första trĂ€ffarna till en mĂ€nniska – konst.
    Att göra smĂ„ gubbar av drivved och sĂ€lja till turister – hantverk.
    Att samla drivved och foga samman till ett stĂ€ndigt vĂ€xande bygge pĂ„ nĂ„gon annans strand – konst.

  5. Lövet

    thebe skrev: ”Förresten, Ă€r det oproportionerligt mĂ„nga konststuderande som frekventerar psykakuten, eller psykiatrins korridorer?”

    Jag tror det Àr oproportionerligt fÄ!

    ….i förhĂ„llande till de som b o r d e tas in…

  6. Lövet

    Fast i grunden handlar ju detta om en liten liten mĂ€nniska, en ligist som funnit ett innovativt sĂ€tt att ”legitimera” sin allmĂ€nna destruktivitet.

    Samma mekanism Ă„terfinns bakom mellanvĂ€sterns kristna fundamentalister, upproren i RosengĂ„rd, stenkastarvĂ€nstern eller skinnskallehögern: det gĂ€ller att hitta en ideologi eller en ”sak” som motiverar destruktiviteten.

    De kan tyckas komma frĂ„n olika hĂ„ll, men en sak förenar – de Ă€r alla smĂ„ mĂ€nniskor utan empati!


  7. hakke; jag tycker inte heller konst nödvÀndigtvis Àr nÄgot som Àr vackert. Det kan det vara ocksÄ förstÄs, för vad Àr vackert? Jag gillar konst som fÄr det att kÀnnas i kroppen, av kÀnd eller okÀnd anledning (kanske som folk lyssnar pÄ musik). Men att sÀtta mÀnniskors tillit pÄ spel, utnyttja mÀnniskor, som faktiskt ovÀntat vÀl uttrycks i DN idag, gillar jag bara inte. DÀr gÄr grÀnsen nÄgonstans, för vad jag tycker Àr konst. För tillfÀllet.

    Lövet; ja, jag har ocksĂ„ den dĂ€r kĂ€nslan av att utnyttja ”nĂ„got” för sin egen destruktivitets skull. Att göra ”vad som helst” i konstens namn, eller för all del religionens … kĂ€nns inte riktigt vĂ€l. Man fĂ„r vĂ€l se vad som kommer av detta projekt.

  8. Carl

    Det Àr hemskt med en kvinna och gÄr över vÄra grÀnser som vi satt upp i samhÀllet, grÀnser som gör att vi kan leva i rÀttvisa och dÀr de utsatta fÄr den hjÀlp och det stöd de behöver och dÀr de starka hÄller sig inom rim och reson nÀr de skaffar sig det de vill ha.


  9. Ibland Ă€r sanningen sĂ„ dold och lögnen sĂ„ förhĂ€rskande att det enda sĂ€ttet att finna den rĂ€tta vĂ€gen Ă€r att ljuga – pĂ„ det viset Ă€r ibland lögnen den största sanningen.


  10. Carl; jo, man fÄr fundera lite över vad som Àr OK eller inte i det samhÀlle vi alla lever i, och om vi vill upprÀtthÄlla det, eller inte, och till vilket pris.

    Henrik; Mhm … dĂ„ har nĂ„gon bestĂ€mt för sig sjĂ€lv att det Ă€r enda sĂ€ttet … men det kan man ju förstĂ„s göra.


  11. Jag hörde pĂ„ radio: ”Om hon ansĂ„g att detta var konst, kanske hon _borde_ spĂ€rras in?”.

    Klockrent, tyckte jag. :-)


  12. Tanken har slagit mig ocksĂ„ ;-) , kanske inte sĂ„ mycket pga frĂ„gan om konst eller inte konst, utan mer pga sjĂ€lva tilltaget ”i konstens namn”.

Skriv en kommentar

Namn

Mail (publiceras ej)

Website