Ingen skola för pojkar
söndag 21 september, 2008 klockan 11:23 av thebe |Flera gÄngar har jag haft anledning att konstatera att skolan, i alla fall pÄ lÄg- och mellanstadiet, inte Àr en skola för pojkar. Det Àr en skola för flickor, med nÀstan uteslutande kvinnliga lÀrare som uppmuntrar flickornas ordningssamma pysselkreativitet och fördömer pojkarnas mer spretiga och bullriga experimentkreativitet.
Bara för att fröken tycker det Ă€r roligt att pyssla Ă€r det inte sĂ€kert att alla barnen tycker det Ă€r roligt att klippa ut och mĂ„la siffror i tre delar, för att sedan klistra in dem i en bok och se att “ooooh det blev en sjua“. Det Ă€r inte sĂ€kert att alla barn tycker det Ă€r roligt att rita och klippa ut pappersglasögon som sedan mĂ„las för att anvĂ€nda dem som illustration för att se kemi, nĂ€r glasögonen inte ens Ă€r riktiga.
Jag Àr visserligen inte pojke, men jag skulle ha avlidit av tristess om skolan varit sÄ nÀr jag gick dÀr. Jag hade velat skriva de dÀr siffrorna pÄ stört, hur mÄnga gÄnger behöver man pyssla fram en sjua för att veta att det Àr en sjua? SÄvida man inte tycker sjÀlva pysslet Àr skojigt. Och varför ska man rita meningslösa pappersglasögon, istÀllet för att fÄ se en liten knallgasexplosion som exempel pÄ kemi? Eller ett magnesiumband som brinner? Det Àr vÀl tusen gÄnger roligare?
Alla barn Àr inte lika, och det finns sjÀlvklart de som klarar och föredrar pysslet, sÀrskilt flickorna (generaliserat). Och skolan ska vara en skola för alla. Just det, alla. Men av nÄgon konstig anledning gÀller det bara om alla Àr som den förhÀrskande pedagogiska riktningen. Som att pyssla, öva sociala samspel och med alla medel försöka fÄ tjejer intresserade av teknik.
Men pojkarna dÄ? I dagens DN skriver fem professorer, bÄde kvinnor och mÀn, om att skolan riskerar att skapa ett lÄgutbildat manligt proletariat. De pedagogiska metoderna som anvÀnds i skolan idag, klarar inte av att utbilda pojkarna! Det Àr faktiskt en katastrof utan dess like!
Jag undrar hur mycket resultaten av skolans pedagogik har med strÀvan för jÀmstÀlldhet att göra? Jag lÀste nÀmligen en annan artikel hÀromdagen: As Barriers Dissappear, Some Gender Gaps Widen, dÀr man förvÄnat konstaterar att skillnader (resultat personlighetstester) mellan mÀn och kvinnor i jÀmstÀllda kulturer Àr större Àn i kulturer med traditionella könsroller. Ju mer lika rÀttigheter, desto större skillnader i personlighetsdrag mellan mÀn och kvinnor, alltsÄ.
“The biggest changes recorded by the researchers involve the personalities of men, not women. Men in traditional agricultural societies and poorer countries seem more cautious and anxious, less assertive and less competitive than men in the most progressive and rich countries of Europe and North America..”
En hypotes för att förklara detta Àr t ex att stress, umbÀranden för överlevnad minskar biologiska skillnader. Om man inte har mat för dagen, Àr det inte högsta prioritet att visa sin excellenta förmÄga att vÄghalsigt kasta sig utför nÄgot stup, sÄ att sÀga.
Ăr det sĂ„ att vĂ„rt rika samhĂ€lle, dĂ€r mĂ€n och kvinnor har samma rĂ€ttigheter och möjligheter, dĂ€r kvinnor gör intrĂ„ng pĂ„ fler och fler traditionellt manliga omrĂ„den, gör att pojkarna inte lĂ€ngre pĂ„ det sĂ€ttet, genom utbildning och yrke, kan visa sin sĂ€rart, utan mĂ„ste hitta andra vĂ€gar? I skolan Ă€r det kört nu, dĂ€r har kvinnorna tagit över. Anders B Westin var inne pĂ„ samma tankegĂ„ngar för nĂ„gra dagar sen. Hans slutsatser Ă€r mycket dramatiska.
Nu Àr sjÀlvklart inte lösningen att skapa ett mellan könen icke jÀmlikt samhÀlle, men problemet Àr kanske inte att fÄ flickor som inte vill att lÀsa teknik, utan att fÄ pojkarna att fortsÀtta vilja det. Dvs lÄta skolan vara en skola för alla.
Dubblera lÀrarnas löner och stÀll höga kunskapskrav i skolan! Sluta pyssla (inget ont om pyssel, det Àr skoj, men inte pÄ den vÀrdefulla skoltiden)! DÄ visar man att skolan viktig. Och konkurrensen pÄ lÀrarutbildningarna blir en annan, vilket sÀkert bara skulle vara till fördel.
LÀs Àven andra bloggares Äsikter om Skolan, utbildning, jÀmstÀlldhet
Tack Thebe
Du skrev just den inlaga som jag gÀrna velat skriva.
Men idag (helgen) har gÄtt Ät till annat och snart mÄste jag packa vÀska inför nÄgra jobbiga arbetsdagar.
Jag vill betona att mina “drastiska” slutsatser i den blogg du hĂ€nvisar till naturligtvis inte gĂ€ller 100 % av manligheten. Men det Ă€r kanske Ă€r början av denna process som vi nu ser början av och som professorerna hĂ€nvisar till.
Jag var ÀndÄ pÄ vÀg att skriva nÄgot men nÀr jag lÀst din text inser jag att jag inte behöver.
MVH
Thebe
Jag glömde att referera till den dÀr forskningen som du hÀnvisade till.
Det slog mig. Under svĂ„ra tider dĂ€r det handlar om överlevnad “fixar” ju biotopen den erforderliga selektionen.
NÀr det Àr bÀttre tider sÄ tar troligen den sexuella selektionen över mer och mer och dÀrmed förstÀrks skillnaderna (kraftfÀltet i selektionsarenan)) mellan mÀn och kvinnor.
Ett yttre attribut som vi kan se i den mer och mer verbala jÀmlikheten, Àr den rakade manligheten.
MÀn utan hÄr pÄ skallen och med Faust-skÀgg och kraftiga överarmar Àr det faktiskt svÄrt för kvinnor att hÀrma.
Anders, jag skulle gĂ€rna lĂ€sa din text i Ă€mnet! Nej, det Ă€r klart att det inte gĂ€ller 100 % av mĂ€nnen, men det Ă€r tillrĂ€ckligt illa med ett fĂ„tal, eller som det Ă€r idag …
Att man har olika saker att fundera över beroende pĂ„ hur mycket tid man mĂ„ste Ă€gna Ă„t ren överlevnad Ă€r rimligt, alltsĂ„ man kan förstĂ„ just den mekanismen. Vad som mer precist gör att skillnaderna “mĂ„ste” bli stora och att det verkar vara mĂ€nnen som drar ivĂ€g … det undrar jag lite mer vad det precist beror pĂ„. Varför skulle generna göra sĂ„ bara för att de kan? Varför mĂ„ste vi hĂ„lla oss sysselsatta med överlevnad för att inte flippa ur? Folk som har för mycket tid att tĂ€nka har en tendens att grĂ€va ner sig och hamna i negativa mentala spiraler (pĂ„stĂ„r jag utan vetenskapliga referenser). Det tĂ„l att funderas pĂ„.
Tack för din kommentar!
Jag hĂ„ller med om i stort sett allt. Mitt förbehĂ„ll gĂ€ller att visst “pyssel” kan man Ă€gna sig Ă„t, men det kan inte vara ett sĂ„ dominerande inslag som det ofta Ă€r i dag och framförallt mĂ„ste “pysslandet” vara mer frivilligt. LĂ€ste du mitt inlĂ€gg om “valfria estetiska Ă€mnen”?
Christer, tack för din kommentar. Javisst, nog kan man Àgna sig lite Ät pyssel, det kan nog vara bra ibland det med, de flesta gillar det i begrÀnsade mÀngder. Men inte sÄ himla mycket att det tar överhanden. Jag missade nog det inlÀgget, det mÄste jag genast lÀsa, jag tycker absolut att man kan Àgna sig Ät pyssel mer frivilligt, som pÄ fritids.
Re: Christer
Utan att ha lĂ€st ditt inlĂ€gg “valfria estetiska Ă€mnen” sĂ„ vill jag svara.
SjÀlv Àr jag toalt vÀrdelös i ritandet, sjungandets eller andra estetiska Àmne. Jag Àr teoretiker, akademiker med mestadels teknisk inriktning.
Jag hatade musik, hatade bild och hade en förtrÀffligt dÄlig handstil tills jag lÀrde mig att Àven skriva med vÀnsterhanden (26 Ärs Älder). Dock sÄ bidrar de estetiska Àmnena med avslappningsmoment och möjlighet för fler att visa sina framfötter och skaffa sig ett sjÀlvförtroende. NÄgot som dagens skola ofta totalt missar. Kunskapen att tro pÄ att man sjÀlv faktiskt kan prestera. Detta Àr den viktigaste livskunskapen man kan fÄ av skolan. Genom alla mina Är i grundskola och gymnasiet sÄ existerade inte detta tankesÀtt. Att skriva bra pÄ prov var en sak men att lyckas som person var nÄgot annat.
SjÀlvförtroende, sjÀlvkÀnsla, lÀskunskap, skrivkunskap och matte (nej inte rÀkning utan förmÄgan att tÀnka abstrakt) borde vara skolans mÄl.
I övrig kunnig bloggskribent och kommentar. Mycket lÀsvÀrt som jag hÄller med om.
Kalle: Det jag insĂ„g först pĂ„ högskolan, kanske pga personlig mognad, eller pga en annan lĂ€rstil (t ex det otroligt höga tempot som gjorde att man tvingades prioritera) var att skolans uppgift Ă€r att lĂ€ra ungdomar att lĂ€ra sig. Skolan kan aldrig ha modernare teknik, utrustning, kunskaper Ă€n utvecklingsföretaget i framkanten, eller aktuella kunskaper om arbetslivets villkor. Helt enkelt eftersom det inte Ă€r skolans vardag, skolans miljö. Man lĂ€r sig genom hela yrkeslivet, varje dag mĂ„ste man smĂ€lta mĂ€ngder av ny information, nya kunskaper att tillĂ€mpa. Man behöver göra det snabbt och man behöver göra det rĂ€tt. Det Ă€r skolans uppgift, att lĂ€ra mig hur man lĂ€r sig. De kunskaper man lĂ€r sig i skolan, förutom matematik (det abstrakta tĂ€nkandet) och svenska, Ă€r inte jĂ€tteviktiga. Man kan frĂ„ga sig varför man ska kĂ€nna till ditten eller datten, gamla kungar, eller annat som man inte har anvĂ€ndning för till vardags. Men … det Ă€r lĂ€tt att svara pĂ„, för det första mĂ„ste man förstĂ„ mycket dĂ„tid för att förstĂ„ nutiden, för det andra Ă€r det bĂ€ttre att kunna vad-som-helst, Ă€n att inte kunna nĂ„got allt. Kunskap Ă€r alltid bra, okunskap Ă€r aldrig bra s a s.
Man kunde nÀstan tro jag Àr lÀrare, men de tÀr jag inte
[…] Det fĂ„r mig ocksĂ„ att tĂ€nka pĂ„ den lĂ€nk som jag hittade pĂ„ Trilogs blogg: […]
AlltsĂ„ ditt inlĂ€gg Ă€r skrĂ€mmande. Hela samhĂ€llet bygger pĂ„ ett förtryck av kvinnor dĂ€r mĂ€ns arbetsomrĂ„den vĂ€rderas mer och Ă€ndĂ„ anser du att vi ska fortsĂ€tta skilja könen Ă„t? Har du tĂ€nkt pĂ„ att om inte flickor hade uppfostrats som de gjort hade de haft friheten att vĂ€lja dessa “pojkĂ€mnen” och hade förmodligen gjort det och klarat det precis lika bra. Du tar upp andra kulturer som exempel pĂ„ svenska mĂ€nnens osĂ€kerhet utan att prolematisera vidare. Det Ă€r vĂ€sterlĂ€ndska mĂ€n som framstĂ€ller andra kulturer pĂ„ det sĂ€ttet, vi kan ju frĂ„ga oss varför de vill fĂ„ det att verka sĂ„. FrĂ„gar du mĂ€nniskorna i de kulturerna ser det formodligen inte det pĂ„ samma sĂ€tt, dĂ„ det Ă€r vĂ€st som fört in könsroller frĂ„n början i öst. LĂ€s pĂ„! Sen kanske pojkars och mĂ€ns osĂ€kerhet ligger i att de ser att kvinnor kan göra allt precis lika bra. DĂ„ kvinnan ses som underlĂ€gsen mannen kĂ€nner han sig alltsĂ„ dĂ„lig om hon ger sig in pĂ„ hans omrĂ„den. Det ser vi ju bara genom uttrycken “spela som en kĂ€rring”, “arbeta som en riktig karl!” Ett tips Ă€r att du kan lĂ€sa lite genusvetenskap, det kan nog vidga dina vyer en aning.
LÀs vad jag skriver, Àr du snÀll. SÀrskilt innan du pÄpekar vad du tycker jag bör lÀsa, som inte tycks vara nÄgot sÀrskilt alls, utan bara ett sÀtt för dig att vara oförskÀmd.
Jag skriver inte att man ska skilja pÄ könen, jag skriver att man inte ska tvinga mÀnniskor (i detta fallet var det flickor) att göra det de inte vill (fast det skriver jag i ett annat inlÀgg, du kanske skulle hÄlla dig till Àmnet för inlÀgget). Du refererar inte till nÄgon studie alls i dina pÄstÄenden, vilket jag faktiskt gör. Du tycker saker. Och det Àr tillÄtet, men försök inte göra det till en generell sanning. Du pÄstÄr att samhÀllet bygger pÄ förtryck av kvinnor. Visa det. Referens? Studier? Jag kÀnner mig inte förtryckt, jag har valt ett traditionellt manligt yrke eftersom Àmnena intresserar mig. Alla kan vÀlja precis vad de vill, pojkar och flickor, ingen tvingar flickor frÄn teknik, dÀremot försöker man tvinga dit dem. Att pÄstÄ det du gör Àr att göra kvinnor till menlösa offer.
Jag har faktiskt inte skrivit nÄgot om mÀns osÀkerhet, varifrÄn fick du det? Tolka inte in saker jag inte skriver, tack. Har du lÀst artikeln jag refererar till? Om inte, gör det, dÀr stÄr en hel del om de tveksamheter man hade inför resultaten och hur man behandlat det.
Ska jag lĂ€sa pĂ„ nĂ„got som du pĂ„stĂ„r “förmodligen” och “kanske” om? Dina egna icke styrkta pĂ„stĂ„enden. Jag tror faktiskt du behöver komma ur genustrĂ€sket och se verkligheten en aning. Det kan vidga vyer!
Som en parentes förresten. Jag vet inte vad du jobbar med, men jag upplever det som mycket snack och lite verkstad bland bittra feminister som ser vÀrlden helt och enbart som en orgie i kvinnoförtryck. De teoretiserar och tycker en massa, i kvinnogrupp. Det Àr dem vÀl unt. Men jag gör saker istÀllet för snackar, jag jobbar t ex i ett mansdominerat yrke och visar med min sjÀlvklara existens dÀr att kvinnor kan rÀtt bra det mÀn kan. Det behöver man liksom inte orda om, sÄ Àr det bara.FullstÀndigt sjÀlvklart. SÄ jag tycker jag bidrar ganska mycket, jÀmförelsevis med de som bara snackar, till den verkliga jÀmstÀlldheten hÀr i vÀrlden. Mer Àn vad mÄnga arga feminister gör, skulle jag vilja pÄstÄ.
Love
Kvinnan Àr inte underlÀgsen mannen och kommer aldrig att sÄ bli.
Könsgnabbet beror pÄ dÄlig sjÀlvkÀnsla och osÀkerhet om vad livet egentligen Àr.
De dÀr exemplen som du tar upp Àr ju bara vanligt trams. Gubbar i hatt, köra som en kÀrring speglar ju enbart skvaller och okunnighet om livet.
Thebe har skrivit en klok inlaga som inte ett ögonblick förminskar kvinnan. Thebe försöker se den svÄra helheten.Gör vi inte det sÄ fÄr senare betala ett pris för vÄr suboptimering.
MÀn som behandlar kvinnor illa har ett hÄl i sjÀlen. Kan man inte fylla hÄlet med nÄgot bra sÄ kan man ju fylla det med skit.
Se inte bara skiten. Se ocksÄ det goda. I Sverige övervÀger det goda med en faktor 1000.
HĂ„ller med i en sak och det va att jag inte hĂ€nvisade till nĂ„gon tidigare forskning (Ă€r lite emot det dĂ„ forskning oftars utgĂ„r frĂ„n ett manligt perspektiv)jag ursĂ€ktar mig med att jag hade vĂ€ldigt brĂ„ttom och skrev i all hast. Dock ser jag inte forsknings som nĂ„t bevis dĂ„ det Ă€r teorier och inte sanningar. Du Ă€r ju inte kritisk till den forskning du anvĂ€nder, det Ă€r vĂ€l Ă€ndĂ„ nĂ„got en alltid ska vara? DĂ€remot har jag ju en hel del genuslitteratur jag kan hĂ€nvisa till, det du uttryckte som “inte verkade vara nĂ„gonting alls”. Det jag ser som grundlĂ€ggande problem Ă€r konstruktionen av kön, du tillskrivs ett feminint genus utifrĂ„n ditt kvinnliga biologisa kön. Det Ă€r lĂ„ngt ifrĂ„n alla mĂ€nniskor med kvinnligt kön som kĂ€nner sig eller vill definiera sig som kvinnor, för den delens skull inte heller som mĂ€n. Denna uppdelning av kön Ă€r diskriminerande för alla andra som inte ser sig som nĂ„got av dessa kön. Jag ser inte era kommentarer som nĂ„t nytt, det hĂ€r könstĂ€nkandet har en vĂ€xt upp med och det tar lĂ„ng tid att ta sig ur det och förstĂ„ hur konstruerat allt Ă€r. Kvinnors underordning Ă€r dessutom en verklighet, sexuellt förtryck, handel med kvinnors kroppar, vĂ„ldtĂ€kt av kvinnor i krig, ojĂ€mstĂ€llda löner för samma arbete, kvinnor arbetsomrĂ„den vĂ€rderas mindre (grattis för att du jobbar inom ett manlig omrĂ„de, du fĂ„r ju en lön utifrĂ„n det, men passa dig för att för mĂ„nga kvinnor tar sig in för dĂ„ vĂ€rderas yrket genast mindre (se tex till att lĂ€rarlöner pĂ„ universitetet minskade i och med att kvinnor kom in som lĂ€rare). Jag kan rekommenderar Lena Gemzöe “Feminism” som start för din förstĂ„else för genus, sen diskuterar jag gĂ€rna vidare med dig. Dock inte nu nĂ€r du slĂ€nger dig med termer som du inte förstĂ„r. Bara att du syftar pĂ„ att jag skulle va feminist, vad vet du om det? Drog du den slutsatsen för det jag skrev? IsĂ„fall sĂ€ger det ganska mycket om hur du tĂ€nker om feminismer, lĂ€s Gemzöe sĂ„ kommer du se att det finns olika inriktningar inom feminsim, bla poststrukturalistisk feminism. (kostar 122kr och ingĂ„r i BILDAs ISMWE) Jag kan gĂ€rna skicka den till dig om du inte ser det som vĂ€rt att lĂ€gga ut pengar pĂ„ att behöva ifrĂ„gasĂ€tta allt du lĂ€rt dig frĂ„n den litteratur patriarkatsamhĂ€llet matar oss med varje dag! HĂ€r Ă€r Ă€ven en lĂ€nk till Stockholms Universitet dĂ€r de lite kort förklarar genusvetenskap dĂ„ du inte verkar förstĂ„ innebörden. Du kan söka mer pĂ„ nĂ€tet om du Ă€r öppen för nya perspektiv.
/Genusvetaren som konstigt nog inte tror att kvinnor och mÀn Àr olika.
LĂ€nken: http://www.erg.su.se/pub/jsp/polopoly.jsp?d=8020&a=36820
Oj, vad lÀnge sen jag lÀste hÀr hos dig! Och Oj, vad lÀnge sen jag bloggade - men idag har jag gjort det. Lite kort, men i alla fall.
Ja, du har skrivit mycket vist om skolan, ser jag. Jag ser ocksÄ en hel del saker i skolan som jag inte gillar. Hmm - ska nog blogga om ett par grejer, tror jag.
Hej Granit,
kul att se dig hÀr, japp hÀr skrivs det dÄ och dÄ endel *s*. Det blir intressant att lÀsa vad du skriver.
Anders, jag hade inte kunnat formulera min avsikt bÀttre sjÀlv *s*.
Love. Det Àr roligt att du skriver. Du Àr genusvetare sÀger du (om du lÀser min förra kommentar skriver jag inte att du Àr feminist, dÀremot tog jag tillfÀllet i akt att skriva om en del av min syn pÄ feminister i största allmÀnhet). DÄ Àr du inne i genustÀnkandet och har inte alls koll pÄ verkligheten dÀr vi vanliga mÀnniskor lever i tillsammans, kvinnor och mÀn. Lika lite som jag kan förolÀmpa din syn pÄ varmt eller kallt som du förmodligen inte har sÀrskilt djupa fysikaliska eller matematiska kunskaper om, dÀremot en uppfattning om pga erfarenhet, lika lite kan du förolÀmpa mina tankar om jÀmstÀlldhet bara för att jag inte lÀst genusvetenskap. Vilka termer jag svÀnger mig med vet jag inte, jag anvÀnder mitt vanliga vokabulÀr, som jag har relativt normal kunskap om, fÄr jag nog pÄpeka. DÄ var det klart.
Att ha en “genusdiskussion” (nu Ă€r vi ifrĂ„n Ă€mnet för mitt inlĂ€gg) kan inte vara tillĂ„tet enbart för mĂ€nniskor som lĂ€st genusvetenskap, mĂ€nniskor som Ă€r stöpta i samma form och i samma tankegĂ„ngar.
Jag har inte pĂ„stĂ„tt att jag inte Ă€r kritisk till den forskning jag hĂ€nvisar till, du kĂ€nner inte till vilket förarbete jag gjort för mitt blogginlĂ€gg för att tycka att det Ă€r vĂ€rt att skriva om. DĂ€remot tycker jag det tycks vara mycket sammanhĂ€ngande tankar kring skillnad mellan könen. Jag Ă€r faktiskt inte övertygad om att kvinnor och mĂ€n Ă€r “lika” (vi kanske ska definiera det). Och jag tycker inte det Ă€r skrĂ€mmande om vi inte skulle vara “lika”. DĂ€remot tycker jag givetvis att alla mĂ€nniskor förtjĂ€nar samma respekt oavsett kön, biologiskt eller whatever. MĂ€nniskor förtjĂ€nar att respekteras och behandlas för sina egna individuella egenskaper. Och mĂ€nniskor har rĂ€tt att vĂ€lja sjĂ€lva, oavsett kön.
Konstruktionen “kön”, tja … vi Ă€r fysiskt olika. Det Ă€r vĂ€l inte konstigt. MĂ€n föder inte barn. Bara en sĂ„’n sak.
Nu vet jag inte riktigt var detta leder, det Àr OT för lÀnge sen, men jag mÄste sÀga att det Àr ytterst fÄnigt av dig att krÀva genomlÀsning av genuslitteratur för att diskutera. Det var du som startade den diskussionen, sÄ jag förmodar du tyckte det var vÀrt det pÄ nÄgot sÀtt.
Och ytterligare en iakttagelse som kan vara vÀrd att fundera pÄ. Det Àr kanske inte genusvetarnas tolkning av jÀmstÀlldhet som gÀller i den vanliga vÀrlden, dÀr det lever en massa mÀnniskor mitt i allting. Deras upplevelser mÄste vara lika mycket vÀrda som vilka teorier som helst. PÄ samma sÀtt som att vanliga mÀnniskor har tillÄtelse att vrida pÄ termostaten pÄ sitt element och kÀnna om det Àr för varmt eller för kallt, oavsett kunskaper i termodynamik.
NÀr man har hittat en hammare sÄ Àr varje problem en spik.
MÀn föder barn:http://www.msnbc.msn.com/id/25519830/
Din tanke Ă€r vĂ€l nu att det Ă€r en biologisk kvinna dĂ„ de flestas (heterosexuella)definition av man Ă€r en mĂ„ste vara född med manligt könsorgan. DĂ€rmed trampar de pĂ„ alla transsexuella. FrĂ„gan Ă€r vilken definition av vad en man Ă€r som ska anser “sann”. OCH det finns faktiskt fler biologiska skillnader inom könen Ă€n mellan dem. OCH alla kvinnor föder inte barn, antingen för att dom inte vill eller för att de inte kan. Det intressanta Ă€r vĂ€l Ă€ndĂ„ att bara för att halva befolkningen har en kropp som kan bĂ€ra barn sĂ„ mĂ„ste vi skilja den halvan frĂ„n den halvan som inte har den kroppen. Vi tar pĂ„ första halvan “kjol” och andra halvan “byxor”. FrĂ„ga dig sjĂ€lv varför alla dessa skillnader mellan könen görs om det nu Ă€r sĂ„ naturligt att mĂ€n och kvinnor Ă€r olika och ska komplettera varandra, borde inte det ske utan vĂ„r inblandning dĂ„. För att förtydliga - hela samhĂ€llet Ă€r uppbyggt pĂ„ en uppdelning mellan könen. Vi tar en fysisk skillnad och gör den till en social, dĂ€rmed blir det rĂ€tt snĂ€va grĂ€nser könen fĂ„r röra sig inom. Bara din kommentar om “oss vanliga mĂ€nniskor” och “mĂ€n och kvinnor” sĂ€ger en hel del att Ă€ven du upprĂ€tthĂ„ller denna norm dĂ€r ni gör alla andra till avvikelser. Jag vet att vi gĂ„tt frĂ„n sakfrĂ„gan som var skolan men jag tycker Ă€ndĂ„ att genus Ă€r viktigt inom ALLA omrĂ„den och tack och lov har den börjat infiltreras i hela universitetsomrĂ„det, du lĂ€ser genus inom bla kriminologi och allt fler börjar kombinera sina huvudĂ€mnen med genus. Det börjar ocksĂ„ starta genus-dagis och diskussioner om att föra in genus tidigt i skolan Ă€r en frĂ„ga idag. Detta handlar inte bara om jĂ€mstĂ€lldhet utan att flickor och pojkar ska fĂ„ se ut,vara och leva med vem de vill oavsett vad de rĂ„kade födas med mellan benen. Slutligen vill jag Ă€ndĂ„ bara sĂ€ga att jag faktiskt skulle bli glad om du lĂ€ste Lena Gemzöe. Om inte annat för att det Ă€r en vĂ€ldigt bra bok.(och inte nĂ„n hysteriskt feministpropaganda som mĂ„nga kanske tror av titeln) Ha d gott!
NÄgra snabba kommentarer bara, jag har inte riktigt tid just nu. Att det finns minst en mycket tydlig fysisk skillnad mellan olika mÀnniskor (det kan vi vÀl kalla dem i alla fall), könsorganen (och nu bortser vi frÄn alla mellanlÀgen dÀr man inte kan bestÀmma hur det ser ut, det Àr trots allt inte en majoritet), som grupperar dem i tvÄ huvudgrupper, motsÀger inte pÄ minsta sÀtt att det finns fler skillnader bÄde inom och utom grupperna med mÀnniskor med samma sorts könsorgan. De med könsorganet snopp, som saknar Àggstockar och livmoder, har inte fysiska förutsÀttningar att föda barn. Sen kan man förvisso anvÀnda sprÄket pÄ en massa olika sÀtt, och trassla in sig i definitioner av vad en man Àr eller vad en kvinna Àr. Eller i hur sprÄket styr och Àr styrt av tankesÀtt och vÀrderingar. Men det Àr andra, och ocksÄ intressanta, frÄgor Àn de medicinska/fysiska/kliniska whatever begreppet kön (i denna diskussionen anvÀndbara definition/begrÀnsning).
Eventuellt Äterkommer jag nÄgon gÄng med ett inlÀgg i genusdebatten, haha, jag tycker det Àr vÀldigt intressant pÄ mÄnga sÀtt. Och det Àr inte alls otroligt att jag kommer att lÀsa nÄgot i Àmnet. Förresten, har du sett detta?
thebe: Heja - Àntligen en vÀlformulerad bloggare med
sunda insikter och Äsikter!
Love: Ge dig för Guds skull - du ger “off topic” en helt ny dimension!
…Fast du Ă€r en fin fyrbĂ„k för oss som misstror genusideologin(sic)!
Lövet: Tack!